Často kladené otázky

Čaj má dlouhou a bohatou historii a před ním se rozprostírá vzrušující a chutná budoucnost. Není tedy divu, že se k čaji vztahuje mnoho zajímavých a aromatických otázek. Společnost TEEKANNE Vám Vaše dotazy s radostí zodpoví a pmůže Vám odhalit lechtivá tajemství tohoto aromatického nápoje.

 • Černý čaj 
 • Zelený čaj 
 • Bylinné a ovocné čaje 
 • Zdraví 
 • Příprava 
 • Různé 
 • Co znamená "Východofríský čaj"?
 • Jak vznikl název „Earl Grey“ a čím se tento čaj vyznačuje?
 • Co si představit pod pojmem "anglická směs"?
 • Jak specifikovat "ruský čaj"?
 • Co znamená pojem "orange pekoe" (OP)?

Název východofríský čaj nevypovídá samozřejmě o tom, že čaj je pěstován na území Východního Fríska, zdejší nevlídné klima je k pěstování čaje naprosto nevhodné. Jedná se o označení čaje ve způsobu podávání a chuti, která je oblíbená ve Východním Frísku

Základ směsi Východofríského čaje je silný, vyvážený, sladový assámský čaj, který se dle receptury zušlechťuje a dochucuje různými druhy čaje např. daarjellingem, cejlonským, čajem z Jávy či Sumatry. Frísané pijí svůj čaj nejraději s "kluntjes" (kandýsovým cukrem) a "rohmem" (šlehačkou).

Tento oblíbený aromatizovaný černý čaj je pojmenovaný po "po panu Charles Greyovi" z Howick Hall, který byl premiérem za vlády krále Williama IV. v raném 19.století. Jemné aroma "Earl Grey" čajů pochází z oleje citrónového plodu bergamot (citrus bergamia).

Ke vzniku názvu se váže mnoho legend. Nejpřijatelnější je nejspíš následující:

"Charles Grey" ve své funkci premiéra poslal sluhu s diplomatickým posláním do Číny. Tento sluha zachránil náhodou život čínského mandarína (mandarín je čínský byrokrat vysoké úrovně), tento z vděku poslal "panu Charles Grevovi" ovi báječně chutnající, aromatický čaj do Anglie. Tento čaj byl dochucen bergamotovým olejem. "Charles Grey" byl jeho příjemnou chutí okouzlen a objednával u svého dodavatele čaje od této chvíle už jen tento čaj. V průběhu doby se čaj nazval po svém prvním "milovníkovi". Dnes je "Earl Grey" jedna z celosvětově nejoblíbenějších čajových směsí.

Anglická směs, také nazývaná English Blend, se vyskytuje především mimo Anglii. Takto nazývaná směs obsahuje čaje z různých provincií Anglie a je svou silnou chutí typická pro většinu anglických čajů. K anglické směsi se hodí mléko a cukr.

Ruský čaj se nazývá také karavanovým čajem. Tak se nazýval dříve z Číny přivážený čaj, který přes Rusko byl převážen na zádech velbloudů do Evropy. Ruský čaj je dneska k sehnání jako "ruská směs". Má lehce kouřovou chuť.

Pojem "orange pekoe" poukazuje na hodnotu čajového listu, je to tedy označení velikosti lístku pro čaj. Orange pekoe označuje dlouhý list. Slovo "orange" má poukazovat na Oranien, holandský královský dům, a u čaje vyvolávat přívlastek "královský". Další význam pochází z malajského "orang" což znamená "velký".

 • Čím se liší zelený čaj od černého čaje?

Zelený a černý čaj se nerozlišují původem, oba pocházejí ze stejného čajovníku. Rozdíl vzniká při výrobním procesu. Černý čaj na rozdíl od zeleného čaje podstupuje fermentaci.

 • Obsahují ovocné a bylinkové čaje kalorie?
 • Který čaj se označuje jako "čaj z červeného keře"?

Veškeré potraviny všeobecně obsahují, nehledě na minerální a stolní vody, určitou výživovou hodnotu a přivádí tělu energii. Přičemž jsou tyto výživné hodnoty od potraviny k potravině a od každého čajového druhu jiné. Důvodem je různý podíl bílkovin, uhlohydrátů, proteinů a tuků v potravině, jakož i alkoholu a organických kyselin, které se při výpočtu obsahu energie zohledňují.

Jelikož se naše bylinné a ovocné čaje skládají z mnoha různých sušených rostlinných a ovocných částí, obsahují čaje také všechny výživné hodnoty odpovídajících plodů a bylin. Výživné látky přecházejí při výrobě čaje částečně do výluhu a předávají společně s aromatickými látkami typickou chuť a také - ač nepatrnou - výživovou hodnotu.

Čaj z červeného keře popř. "rooibos" nebo masajský čaj se vyrábí z fermentovaných mladých výhonků a listů podobných jehličí, jeho domovem je rostlina Asphalatus linearis. Červený keř patří k rodině bobovitých (Luguminosae) a dorůstá křovinatě do výšky mezi 50 a 200 cm.

Před fermentací se listy a špičky větví uříznou na ca. 0,5 cm dlouhé kusy, navlhčí ve vodě, rozmačkají a naskládají do vrstev od 10 do 15 cm na 8 až 24 hodin k fermentaci. Přičemž se vytváří aromatické látky a listy se zbarví od zelené do červeno-hnědé, typické barvy červeného keře (rooibosu). Následně se na sluníčku nechají jeden až tři dny schnout.

 Čaj z červeného keře neobsahuje na rozdíl od černého nebo zeleného čaje žádný kofein.

 • Je rozdíl mezi kofeinem v čaji a kofeinem v kávě?
 • Je zelený čaj zdravější než černý čaj?

Před 180 lety objevený kofein v čaji se nejdřív označoval za "tein". Chemicky je však kofein v čaji identický s kofeinem v kávě. Avšak v čaji není kofein ve volné, ale ve vázané podobě. V čaji je kofein vázaný na aminokyseliny a tříslovinu, což vede k jinému působení.

Kofein v čaji působí kontinuální, mírné povzbuzení, které působí déle než při požitku z kávy. Toto se vysvětluje jednak vázáním kofeinu na ostatní látky v čaji, ale také díky malému množství kofeinu v každém šálku v porovnání ke kávě. Šálek kávy obsahuje přibližně 30 až 60 % více kofeinu než šálek čaje.

Pro výrobu zeleného i černého čaje se používají listy čajovníku. Na rozdíl od černého čaje se u zeleného čaje při sušení listy nefermentují, ošetří se pouze horkou párou, čímž se zabrání fermentaci. U černého čaje se obsažené látky díky fermentaci změní. ( Více zjistíte v oblasti "výroba čaje" )

V mnoha studiích se teoreticky dokázalo, že zelený čaj, jakož i černý čaj májí určitý ochranný efekt proti vzniku ischemických srdečních chorob. Mimo to nabízí některé antibakteriálně působící polyphenoly, případně také jistou ochranu proti zubnímu kazu. Působení se však musí ještě vyzkoušet na průkazných pokusech a terénních studiích.

Jelikož černý, ale také zelený čaj obsahují kofein, nejsou vhodným nápojem pro děti.

 • V Anglii rádi pijí čaj s mlékem. Které mléko se používá a kolik se ho dává do šálku?
 • Jak připravím perfektní šálek čaje?
 • Jak připravím ledový čaj?

Malé množství mléka nebo šlehačky se přidává pro zintenzivnění čajové chuti a zároveň se snižují adstringentní účinky látek čaje.

Angličan si přidává do čaje trochu "creamu" (smetany) s cca 8-10% tuku, ve Východním Frísku se upřednostňuje šlehačka. Také plnotučné mléko, čerstvé mléko či kondenzované mléko najdou své užití. Koneckonců záleží na chuti každého jednotlivce. Což platí také o množství přidaného mléka nebo smetany, tudíž se nedá podat všeobecné doporučení. Pomoci Vám přitom může porce smetany či kondenzovaného mléka, kterou můžete dostat v kavárně k šálku černého čaje.

Vedle kvality a množství čaje je dobrá voda a přiměřená doba louhování nezbytným podkladem pro aromatický šálek čaje.

Začneme tím, že konvičku nebo šálek předehřejeme (naplníme konvičku nebo šálek horkou vodou a necháme chvilku stát)

Tip: použijeme pouze čistou, studenou vodu. Pokud nemáme dobrou vodu z vodovodu, můžeme použít filtrovanou vodu nebo (neperlivou) vodu v lahvích. Nikdy nepoužijeme horkou vodu z vodovodu. Otevřeme na pár vteřin kohoutek, dokud voda není pořádně studená. Potom je velmi bohatá na kyslík a dovolí čaji, rozvinout své plné aroma.

Přivedeme vodu k varu. Trochu delší vaření pomůže, aby voda byla měkká. Ale pozor: pokud vodu převaříme moc, tzv. "do mrtva", ztratí kyslík a čaj bude fádní. Nalijte ještě bublající vodu přes čajové lístky.

Jelikož kofein a tříslovina v čaji dle různé doby louhování rozvine svůj maximální účinek, je doba louhování od tří do pěti minut optimální (u zeleného čaje by měla být voda trochu studenější a jen tři minuty louhovat), než budeme servírovat horký čaj.

Ledový čaj je lahodný osvěžující nápoj - ne studený čaj! Čaj připravíme jednoduše třikrát tak silný než běžně a dochutíme citrónovou šťávou a cukrem nebo medem. Ještě teplý čaj nalijeme do sklenic, které jsou naplněny z 2/3 kostkami ledu a pořádně zamícháme.

 • Krátce potom co jsem si připravila konvičku čaje se vytvořil na čaji olejový, mastný povlak?
 • Musí se patina, která vznikne v čajové konvici odstranit?
 • Jak se má čaj uchovávat?
 • Co je "high tea"?

Povlak, který se po ochlazení čaje usadí na okraji šálku a zakalí čaj, se označuje za tea cream a vzniká vytvořením komplexního spojení kofeinu, polyphenolů, proteinů a solí vápníku a hořčíku, tzv. tvořitel tvrdosti ve vodě. Vlivem kyslíku ze vzduchu se usazují velké spoje, které se následně už nedrží v roztocích a vypadávají. Čím tvrdší je voda (tzn. čím více vápníkových a hořčíkových solí obsahuje), tím silněji se tvoří tyto komplexy.

Nasazením vodních filtrů, které vodu dělají měkčí, se zabrání tvorbě hnědého povlaku.

Jiná možnost změkčit velmi tvrdou vodu spočívá v tom, že vodu necháte vařit ještě o další 2 - 3 minuty. Tím se ve vodě rozpuštěný vápník (Calciumcarbonat) stane nerozpustný a usazuje se na dně jako tzv. vodní kámen.

Tvrdost vody Vašeho regionu můžete zjistit na příslušné vodárně. Chuťového nebo dokonce zdravotního ohrožení se nemusíte obávat.

Po delším používání se v čajové konvici usadí patina. Patina neovlivňuje chuť čaje a nemusí se odstraňovat. Konvička by se pouze před a po použití měla vypláchnout horkou vodou. Prostředek na mytí nádobí nepatří v žádném případě do čajové konvice.

Čaj by se měl uchovávat vždy v dobře uzavíratelných nádobách, chránit před teplem a být v absolutním suchu. K tomuto se hodí čajové dózy z kovu (pocínovaný plech), tmavého skla nebo porcelánu. Umělohmotné nádoby nejsou vhodné. Všechny použité nádoby by měli být určeny pouze čaji, aby se jemné aroma čaje neovlivnilo.

Britská tradice, která nyní zažívá renesanci. High Tea je odpolední čaj a více - pikantně obložené sendviče, petit fours, ovocný koláč a samozřejmě čaj. U high tea se nejenom pije, ale také jí.

Vánoční vanilkové rohlíčky s čajem rooibos

Vánoční klasika na originální způsob.

Podívej se na recept

Sladké, Nejsladší, Rosé Latte

Naše nejoblíbenější barva pro rok 2017 je růžová!

Podívej se na recept

TEEKANNE na facebooku

Navštiv náš facebook a sleduj novinky ze světa TEEKANNE.

Sledovat