Místa pěstování

Asie, Afrika, Evropa… čaj je mezinárodní! Čajovník miluje hodně slunce, naopak vůbec nesnese stojatou vodu.

Čaji se daří v pásu okolo Ekvádoru až k třicátému stupni šířky severně a jižně. Vedoucí země v oblasti pěstování čaje jsou Indie a Čína. Vedoucí exportní země jsou Srí Lanka a Keňa.

Nejvýznamnější čajový producenti:

1) Čína 
2) Indie 
3) Keňa 
4) Srí Lanka 
5) Indonesie 

  • Čína
  • Indie - Darjeeling
  • Indie - Assam
  • Ceylon
  • Indonesie - Java
  • Indonesie - Sumatra
  • Turecko
  • Afrika
  • Formosa

Čína

V Číně se kultivuje zelený čaj již ca. 5.000 let. Až do 19. století byla Říše Středu jediným vývozcem čaje na celém světě.

Domov čaje

Dnes je Čína s roční výrobou ca. 1 milion tun čaje největším producentem čaje (zdroj: německý čajový svaz e. V.). Čaj se pěstuje ve všech jižních a středních provinciích, především na velkých plantážích.
Čína disponuje kompletní čajovou nabídkou. Vyrábí všechny varianty - od zeleného, žlutého, bílého a oolongu přes pu erh a samozřejmě černý čaj, který Číňané konzumují nejméně.

Díky této rozmanitosti se mohou čínské druhy čajů vyznačovat nejrůznějšími příchutěmi

Indie - Darjeeling

Darjeeling je město ve státě západní Bengálsko v Indii, a také nejznámější místo, kde roste čaj.

India - Darjeeling

Plantáže v Darjeelingu leží skoro 3000 m vysoko na jižních svazích Himalájského pohoří. Zde rostou, podporovány chladnými nocemi a intenzivním horským sluníčkem, nejvzácnější a nejdražší čaje světa. Výška plantáží způsobuje pomalejší růst lístků. Tímto vzniká obzvlášť intenzivní, lahodné aroma čajových lístků.
Darjeeling je považován za šampaňské mezi čaji a mnohé, ze cca 100 čajových zahrad, jsou stejně tak známé, jako vyhlášená vinařství ve Francii.

Rozlišují se dva druhy: jarní sklizeň (First Flush) a letní sklizeň (Second Flush). First Flush je lehký, květnatý a jeho výluh je světlý. Second Flush je plnější, silnější a jeho výluh je aromatičtější. Obsahuje vysoce aromatickou muškátovou příchuť.

Ze sklizně po monzunu na podzim vznikají tzv. Autumnal-Teas (podzimní čaje) s lahodnou chutí a lehkým "šálkem".

Mimochodem: dvě nejstarší místa pěstování v Darjeelingu, "Kamenné údolí" a "Údolí štěstí", byly před dlouhou dobou založeny německými misionáři.

Indie - Assam

Assám, stát v Indii, zahrnuje širokou nížinu na obou stranách Brahmaputry. Na severu je ohraničen východními Himalájemi. Náhorní plošina Assámu je největší souvislé území pěstování čaje na světě.

Na severu je ohraničen východními Himalájemi. Náhorní plošina Assámu je největší souvislé území pěstování čaje na světě.

Assám čaj je sladový a výživný s tmavým výluhem, který se používá diky jeho aromatičnosti do čajových směsí (např. na bázi východofríského čaje).

Ceylon

Čaj, ze země, které se nyní říká Sri Lanka, je referován pod starým názvem země, Ceylon.

Čaj z dnešní Srí Lanky je pojmenován tradičně podle starého názvu země - Cejlonu.

V jižní části ostrova se zvedá v nitru výšina Nuwara Eliya s nejvyšším vyvýšením 2525 m (Pidurutalagala). Na východě této výšiny leží území Uva a Uda Pusselawa, na západě Dimbula a Dickoya.

Sklizeň probíhá na Cejlonu celoročně. Nejlepší kvality se dosahuje na východě (Uva) v období tamějšího sucha od června do srpna, mezitím co na západě monzun přináší déšť. Obráceně se nejlepší kvality dosahuje na západě (Dimbula a Dickoy) v období sucha od prosince do března, přičemž na východě padá monzunový déšť.

Chuť je svěže - trpká, výluh zlatý, říká se že "zlato stojí v šálku". Čaj z výšiny Nuwara-Eliya se vyznačuje velmi světlým výluhem.

Indonesie - Java

Na Jávě, menší z Velkých Sundských ostrovů s tropickým klimatem, se táhnou čajové plantáže od východu na západ celým ostrovem, na sopečné půdě náhorní planiny Pengalengan. Čaj je chuťově ovocně jemný a má světle hnědý výluh. Jáva - Čaj se zde sklízí celoročně.

Čaj je chuťově ovocně jemný a má světle hnědý výluh. Jáva - Čaj se zde sklízí celoročně.

 

Indonesie - Sumatra

Sumatra, druhý největší ostrov malajského souostroví, leží v oblasti rovníku s tropickým podnebím a většinou celoročními srážkami. Na východním pobřeží se táhnou příkře nakloněná pohoří, jižně pohoří Barisa a na severu přilehlé pohoří Pegunungan sopečného původu s ještě aktivními sopkami. Čajové plantáže jsou zde rozloženy na území původně tropického deštného pralesa. Na severovýchodě, na východním okraji pohoří se nachází ještě malé území, kde se pěstuje čaj v blízkosti měst Deli a Medan. Sklízí se především dobrá čajová směs s celoroční stabilitou.

Na východním pobřeží se táhnou příkře nakloněná pohoří, jižně pohoří Barisa a na severu přilehlé pohoří Pegunungan sopečného původu s ještě aktivními sopkami.

Čajové plantáže jsou zde rozloženy na území původně tropického deštného pralesa. Na severovýchodě, na východním okraji pohoří se nachází ještě malé území, kde se pěstuje čaj v blízkosti měst Deli a Medan. Sklízí se především dobrá čajová směs s celoroční stabilitou.

Turecko

V Turecku se pěstuje čaj ve východní oblasti Černého moře okolo města Rize. Sklizeň je třikrát ročně od května do října. Turecký čaj je díky své zeměpisné poloze obzvlášť lehký a málo vydatný. Čaj se vyznačuje světlehnědým výluhem, je podobný čaji, který se pěstuje v Argentině.

Turecký čaj je díky své zeměpisné poloze obzvlášť lehký a málo vydatný.

Čaj se vyznačuje světlehnědým výluhem, je podobný čaji, který se pěstuje v Argentině.

Afrika

Keňa leží ve východní Africe, na obou stranách rovníku a vlastní ca. 400 km dlouhou pláž indického oceánu. Od pláže se země zvedá postupně do výšky 1500 - 2000 m. Výšina oplývá úrodnou sopečnou půdou. Pohoří Aberdare převyšuje výšinu v jižní části. Tvoří východní kraj východního afrického koryta, po jehož stranách v polohách nad 1000 metrů, padají ročně srážky s četností 800 až 1900 mm. (Pro srovnání: srážky v České republice jsou ročně 674 mm). V letech 1921 – 1925 zde byly založeny velké čajové plantáže, které jsou ještě dnes vedoucími v čajové produkci. Z Afriky pochází 15% celkové světové produkce čaje. Keňa je největší vývozce světa. Keňský čaj je velmi silný a aromatický, s okrově červeným výluhem.

Od pláže se země zvedá postupně do výšky 1500 - 2000 m. Výšina oplývá úrodnou sopečnou půdou. Pohoří Aberdare převyšuje výšinu v jižní části. Tvoří východní kraj východního afrického koryta, po jehož stranách v polohách nad 1000 metrů, padají ročně srážky s četností 800 až 1900 mm. (Pro srovnání: srážky v České republice jsou ročně 674 mm). V letech 1921 – 1925 zde byly založeny velké čajové plantáže, které jsou ještě dnes vedoucími v čajové produkci. Z Afriky pochází 15% celkové světové produkce čaje. Keňa je největší vývozce světa. Keňský čaj je velmi silný a aromatický, s okrově červeným výluhem.

Formosa

Na Formose (dnešní Tchaj-wan) se peštuje čaj již více jak 300 let.

Na Formose (dnešní Tchaj-wan) se peštuje čaj již více jak 300 let. Hlavní oblasti pěstování leží v regionech okolo Taipai, Taoyuandu a Hsinchu, kromě severně ležících pohoří. Sklizeň tu probíhá šestkrát ročně. Znalci čaje si cení především Oolong čajů, jejichž zpracování je k dosažení kvalitních čajů velice náročné. Tyto čaje, které jsou k dostání jen v malém množství, dosahují u znalců a milovníků čajů vysokých cen.

Znalosti o čaji

Od čajovníku po výrobu čaje

Prosím vyberte kategorii

Camellia sinensis

Camellia sinensis

Ovocné a bylinné čajet & herbal tea

Ovocné a bylinné čajet & herbal tea

Místa pěstování

Místa pěstování

Čajová sklizeň

Čajová sklizeň

Výroba čaje

Výroba čaje

Čajový sáček

Čajový sáček

Historie strojů

Historie strojů

Čajový degustátor

Čajový degustátor

Vánoční vanilkové rohlíčky s čajem rooibos

Vánoční klasika na originální způsob.

Podívej se na recept

Sladké, Nejsladší, Rosé Latte

Naše nejoblíbenější barva pro rok 2017 je růžová!

Podívej se na recept

TEEKANNE na facebooku

Navštiv náš facebook a sleduj novinky ze světa TEEKANNE.

Sledovat