Často kladené otázky
Čaj má dlouhou a bohatou historii a před ním se rozprostírá vzrušující a chutná budoucnost. Není tedy divu, že se k čaji vztahuje mnoho zajímavých a aromatických otázek. Společnost TEEKANNE Vám Vaše dotazy s radostí zodpoví a pomůže Vám odhalit lechtivá tajemství tohoto aromatického nápoje.
Název východofríský čaj nevypovídá samozřejmě o tom, že čaj je pěstován na území Východního Fríska, zdejší nevlídné klima je k pěstování čaje naprosto nevhodné. Jedná se o označení čaje ve způsobu podávání a chuti, která je oblíbená ve Východním Frísku
Základ směsi Východofríského čaje je silný, vyvážený, sladový assámský čaj, který se dle receptury zušlechťuje a dochucuje různými druhy čaje např. daarjellingem, cejlonským, čajem z Jávy či Sumatry. Frísané pijí svůj čaj nejraději s „kluntjes“ (kandýsovým cukrem) a „rohmem“ (šlehačkou).
„Charles Grey“ ve své funkci premiéra poslal sluhu s diplomatickým posláním do Číny. Tento sluha zachránil náhodou život čínského mandarína (mandarín je čínský byrokrat vysoké úrovně), tento z vděku poslal „panu Charles Grevovi“ ovi – delete báječně chutnající, aromatický čaj do Anglie.
Tento čaj byl dochucen bergamotovým olejem. „Charles Grey“ byl jeho příjemnou chutí okouzlen a objednával u svého dodavatele čaje. od – Od této chvíle pil už jen tento čaj. V průběhu doby se čaj nazval po svém prvním „milovníkovi“. Dnes je „Earl Grey“ jedna z celosvětově nejoblíbenějších čajových směsí.
English Blend,nebo-li anglická směs se vyskytuje především , se vyskytuje především v Anglii. Takto nazývaná směs obsahuje čaje z různých provincií Anglie a je svou silnou chutí typická pro většinu anglických čajů. K anglické směsi se hodí mléko a cukr.
Ruský čaj se nazývá také karavanovým čajem. Tak se nazýval dříve z Číny přivážený čaj, který přes Rusko byl převážen na zádech velbloudů do Evropy. Ruský čaj je dneska k sehnání jako „ruská směs“. Má lehce kouřovou chuť.
Pojem „orange pekoe“ poukazuje na hodnotu čajového listu, je to tedy označení velikosti lístku pro čaj. Orange pekoe označuje dlouhý list. Slovo „orange“ má poukazovat na Oranien, holandský královský dům, a u čaje vyvolávat přívlastek „královský“. Další význam pochází z malajského „orang“ což znamená „velký“.